top of page

Alapkoncepciók és készségek -

Erősségek aktiválása:
Túlélési és kreatív erőforrások

Mindannyian különböző erőforrásokkal rendelkezünk: képességekkel (például számítógépkezelés, biciklizés vagy olvasás), tehetségekkel, készségekkel, adottságokkal (például hangszeren játszás, egy ismeretlen városban való eligazodás, jó teljesítmény a munkában, festés, rajzolás), személyes stílussal, valamint belső kapacitásokkal (például érzelmek megélése, a testünkkel való kapcsolat kialakítása vagy a földelés képessége). Szinte bármilyen képesség, érdeklődés vagy készség, amely hozzájárul jólétünkhöz, erőforrásként szolgálhat az élet kihívásainak kezelésében vagy a nehéz idők átvészelésében.

 

Azonban bizonyos erőforrások (például a túlzott munka vagy a csendben maradás), amelyek a múlt bonyolult, akár traumatikus tapasztalatai során segítettek nekünk, a jelenben korlátozóvá válhatnak. Ezzel szemben vannak olyan erőforrásaink, mint például az olvasás élvezete vagy a testmozgás, amelyek függetlenül a körülményektől, folyamatosan támogathatnak minket.

 

Erőforrásaink segítenek nyugodtnak és kiegyensúlyozottnak maradni stresszes vagy bonyolult helyzetekben. Energiát adnak a problémák megoldásához és a konfliktusok rendezéséhez. Minél több erőforrással rendelkezünk, annál gyorsabban tudunk megbirkózni az élet kihívásaival és csalódásaival. Erőforrásaink tudatosításával és aktiválásával kiegyensúlyozottabban és kreatívabban reagálhatunk a nehéz helyzetekre és a kapcsolati kihívásokra.

 

A negatív tapasztalatok azonban megzavarhatják az erőforrásainkhoz való kapcsolatunkat. A gondozók vagy felnőtt partnerek nem megfelelő kötődése elutasítást, szeretethiányt, elhagyatottságot vagy szégyent válthat ki. Ezek az érzések azt az önképet alakíthatják ki, hogy nem vagyunk elég jók, értéktelenek, buták vagy alkalmatlanok. A trauma túlterhelheti vagy kimerítheti erőforrásainkat, és azt az érzést keltheti, hogy hiányoznak, és nem állnak rendelkezésünkre életünk kezeléséhez.

 

Ilyen élmények miatt inkább a hiányosságainkra koncentrálunk, mint az erősségeinkre. Ez önkritikussá tesz minket, vagy arra késztet, hogy negatív tulajdonságainkon, fájdalmas emlékeinken és nehéz helyzeteinken rágódjunk. Ez a hozzáállás frusztrációt okoz, és megerősíti azt a hitet, hogy nem vagyunk elég jók.

 

Előfordulhat, hogy az erősségeinket gyengeségként érzékeljük, vagy nem is vesszük észre őket. Ez azonban nem igaz. Még azok is, akik bizonytalannak vagy instabilnak érzik magukat, számos erőforrással rendelkeznek, még ha tudattalanul is használják azokat. A negatív tulajdonságokra és élményekre való fókuszálás gyakran elfeledteti velünk azokat az erőforrásokat, amelyeket nap mint nap használunk. Ez az attitűd aláássa az önértékelést, megnehezíti az élet élvezetét, és destabilizáló hatású lehet.

 

Ha önmagunkat negatív fényben látjuk, vagy nem ismerjük el képességeinket, az erőforrásainkkal való munka segíthet abban, hogy újra megtaláljuk az egyensúlyt. A hangsúly azon van, hogy megtanuljuk beazonosítani és aktiválni az életünk során kifejlesztett erősségeinket. Ez nem azt jelenti, hogy figyelmen kívül kell hagynunk a belső küzdelmeinket, gyengeségeinket vagy hiányosságainkat. A cél az, hogy önmagunkat egészként lássuk, és az erősségeket és gyengeségeket egyaránt integráljuk. Az erőforrások felismerése és integrálása segíthet a múltunkkal kapcsolatos bonyolult érzések feldolgozásában, és magabiztosan dolgozhatunk a jólétünkért.

 

Túlélési erőforrások

 

A túlélési erőforrások segítenek alkalmazkodni a családunk igényeihez és elvárásaihoz. Például ha olyan családban nőttünk fel, ahol a gyerekeknek engedelmeskedniük kellett, és nem bátorították őket arra, hogy kifejezzék véleményüket, akkor valószínűleg a behódoló viselkedés alakult ki. Ez magában foglalhatta a testbeszédet is, például lehajtott fejjel járást vagy csendben maradást. Ezzel szemben egy olyan környezetben, ahol szabadon kifejezhettük magunkat, és kiállhattunk magunkért, más típusú erőforrások fejlődhettek ki.


 

Kreatív erőforrások

 

A túlélési erőforrások mellett olyan személyes erősségek és képességek is kialakulnak, amelyek lehetővé teszik, hogy tanuljunk, fejlődjünk és tapasztalatainkat integráljuk. Ezek a kreatív erőforrások hozzájárulnak szellemi, fizikai, érzelmi és mentális fejlődésünkhöz, valamint segítenek abban, hogy a lehető legjobb önmagunkká váljunk.

 

Ide tartozhatnak például szakmai ismeretek, sport, művészet, zene vagy más kreatív tevékenységek, amelyek növelik az életminőséget, önértékelést és kapcsolatainkat. A kreatív erőforrások tudatosítása és fejlesztése lehetővé teszi, hogy helyettesítsük a régi, már nem hasznos túlélési mechanizmusokat.

 

Az erőforrások aktiválása

 

Az első lépés az, hogy felismerjük: már most is számos erőforrással rendelkezünk. A következő lépés, hogy megtanuljuk ezeket tudatosan használni, elfogadjuk túlélési erőforrásainkat, és felfedezzük, valamint elmélyítsük kreatív erőforrásainkat.

 

Referencia:

Ogden, P., Minton, K., & Pain, C. (2006). Trauma and the body: A sensorimotor approach to psychotherapy. WW Norton & Company.

bottom of page